Lamperia

Jak donosi Wikipedia:

Lamperia (niem. Lamperie, franc. lambris) to dekoracyjna okładzina dolnej części ścian wewnętrznych wykonana najczęściej z kamienia, marmuru, stiuku lub z drewna. Także ochronna okładzina cokołowa wzdłuż posadzki. Przeznaczeniem lamperii – poza walorem estetycznym – jest zabezpieczenie ścian przed wszelkiego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi i zabrudzeniami.

Brzmi szlachetnie i ekskluzywnie. A jakie Wy macie skojarzenia z lamperią? To pewnie zależy od Waszego wieku. Ja niestety – zamiast stiuków i marmurów – widzę oczami wyobraźni klatki schodowe blokowisk z wielkiej płyty, wszystkie wymalowane olejną farbą na jeden smętny beżowy kolor, szpitale w odcieniach seledynu, mało przyjazne korytarze szkolne oraz inne budynki użyteczności publicznej, usmarowane tym paskudztwem do linii wzroku. Bo praktycznie, na lata i łatwo można umyć. Brr…

Tymczasem okazuje się, że lamperia może być i ładna, i praktyczna. Wystarczy pomalować ją w kolorze innym niż sraczkowaty i farbą inną niż olejna. Dobrze w tej roli sprawdzą się błękity, różne odcienie szarości i czerń. Do  wymalowania lamperii użyć można bardziej odpornej na zabrudzenia farby lateksowej, ale również na przykład tablicowej (tu także do wyboru mamy już całą gamę kolorów). Pomalowanie dolnej części ściany innym ciemniejszym kolorem nie jest jedyną opcją na stworzenie lamperii. Można do tego celu wykorzystać również tapetę lub drewno.

Oryginalnym pomysłem jest włączenie w ciąg lamperii  sąsiadujących ze ścianą drzwi do pokoju lub szafy. Nie jest też wcale oczywiste, że lamperia musi obie powierzchnie odcinać prostą kreską. Zabawniej jest, zwłaszcza w pokoju dziecięcym, gdy wykończenie przybiera formę fal lub geometrycznej łamanej kreski.

Warto przy tym pamiętać, że lamperią skorygować można proporcje pomieszczenia. Gdy linię lamperii poprowadzimy powyżej połowy wysokości ściany, to optycznie obniżymy sufit, jeśli natomiast chcemy osiągnąć odwrotny efekt, to pomalujmy lamperię poniżej tej wysokości.

Jak widać możliwości wiele, by lamperią dodać dziecięcym pokojom stylu i oryginalnego charakteru.

Zdjęcia: 1. Between Dog and Wolf 2. @Apieceofcake82 3. Petit&Small 4. bloggaibagis 5. kimrossenberg 6. Homedit 7. Insideout 8. Live Loud Girl 9-10. Over the Ocean 11. tellkiddo 12. SF Girl by Bay 13. minimockspetra 14. Brit + CO

Udostępnij

Polecamy również

Dodaj komentarz

Nie pokazujemy ani nie udostępniamy Twojego adresu email. Wymagane pola są oznaczone *