Styl skandynawski w pigułce

Styl skandynawski to chyba wciąż najpopularniejszy trend w architekturze wnętrz, także w pokojach dziecięcych. Coraz częściej doceniamy urok jasnych i przytulnych pomieszczeń, funkcjonalnie urządzonych, z prostymi formami, neutralnymi barwami i wyposażeniem z drewna.

Kwintesencję tego stylu znalazłam na stronie biura pośrednictwa nieruchomości Alvhem Mäkleri & Interiör w Göteborgu, na której zamieszczono wybrane dziecięce pokoju ze sprzedanych już domów i mieszkań. Wszystkie poniższe przykłady mają bardzo wiele cech wspólnych.

Oto kilka wskazówek, które pomogą Wam urządzić pokój dziecka w stylu skandynawskim, oczywiście jeśli lubicie taki klimat :)

Podstawą stylu są jasne kolory. Ze względu na niedobory światła mieszkańcy północy starają się optycznie rozjaśniać wnętrze malując ściany i podłogi na biało (ewentualnie jasnoszaro lub beżowo). Na podłodze zazwyczaj kładą drewniane deski w kolorze naturalnego drewna lub bielone (bardzo popularne w Skandynawii jest ługowanie drewnianych podłóg). Z tego samego powodu okna są w miarę możliwości duże i nie zasłaniają ich żadne firanki ani rolety.

Meble w stylu skandynawskim są proste i lekkie, zazwyczaj także białe lub w kolorze drewna, dość swobodnie połączone z innymi elementami wnętrza. Stara zabytkowa szafa często sąsiaduje tu z wyposażeniem z Ikei lub nowoczesnymi designerskimi dodatkami.
Zwróćcie uwagę na poniższych zdjęciach na świetnie odnowioną komodę, w której częściowo pozostawiono surowe fragmenty  drewna, a resztę pomalowano na biało, tworząc tym samym oryginalny wzór w romby.

Jasne w neutralnych barwach urządzone wnętrze ożywia wiele kolorowych ozdób. Na ścianach wiszą wzorzyste girlandy, wesołe obrazki i barwne pompony, a łóżeczka i fotele ocieplają różne poduszki i pledy z naturalnych tkanin.

W pokojach urządzonych w skandynawskim stylu zazwyczaj nie brakuje również przynajmniej kilku designerskich smaczków. Na zdjęciach w poście widać m.in. półeczki String, samochód marki Vilac, lampkę Miffy czy stylowe pudełka na klocki LEGO.

I na koniec, jeszcze jedna wspólna cecha – pokoje urządzono funkcjonalnie, tj. wydzielono w nich strefy do spania, zabawy i nauki lub prac twórczych. W każdym pomieszczeniu stoi niewielki stoliczek z krzesełkami, a w miejscach do zabawy na podłodze leży dywanik. Zazwyczaj znalazło się jeszcze miejsce na tipi lub kącik z kuchenką do zabawy w gotowanie.

Jeśli macie ochotę obejrzeć więcej wnętrz urządzonych w takim stylu, to zajrzyjcie koniecznie na stronę biura nieruchomości Alvhem w Szwecji.

Zdjęcia: Alvhem Mäkleri & Interiör.

Udostępnij

Polecamy również

Dodaj komentarz

Nie pokazujemy ani nie udostępniamy Twojego adresu email. Wymagane pola są oznaczone *